Interactive Bar

Google Services

Twitter

Facebook

Translate

Translate

Search

Search

Burscough Village

Primary School

Striving for the future

Get in touch

Contact Details

Social Media

Governing Body Membership

Meet our Governors

 

Mrs B Matchett

  • Role: Chair of Governors (Co-opted Governor)
  • Responsibilities: Year 2, Child protection, Safeguarding, Online Safety
  • Appointed:   19/05/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 18/05/2019
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 10/11*
    • FGM - 3/3, SEC - 3/3, Curriculum - 1/2, Resources - 3/3

Mrs J Moss

  • Role: Vice-Chair of Governors (Co-opted Governor)
  • Responsibilities: Year 1, Prevent, Sports Premium
  • Appointed:   19/05/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 18/05/2019
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 9/10*
    • FGM - 3/3, SEC - 1/2, Curriculum - 2/2, Resources - 3/3

Mrs C Brocken

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities: Year 3, Pupil Premium, RE, PSHE
  • Appointed:   26/11/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 26/10/2020
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 10/11*
    • FGM - 3/3, SEC - 3/3, Curriculum - 1/2, Resources - 3/3

Mrs A Mackintosh

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities: Nursery, Reception, Inclusion (SEND, More Abled, EAL), Music, ART, DT
  • Appointed:   07/11/2016
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 06/11/2020
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 7/8*
    • FGM - 3/3, SEC - 2/3, Curriculum - 2/2 

Mrs K Haresceugh

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities:
  • Appointed:   19/05/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 18/05/2019
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 8/8*
    • FGM - 3/3, Curriculum - 2/2, Resources - 3/3​​​

Mrs K Harris

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities: Year 4, English, Phonics, Spanish
  • Appointed:   09/11/2017
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 9/11/2021
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 7/7*
    • FGM - 3/3, SEC - 2/2, Curriculum - 1/1 Resources - 1/1​​​

Mr D Canavan

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities: Health & Safety, Science
  • Appointed:   7/12/2017
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 7/12/2021
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 5/8*
    • FGM - 2/3, SEC - 1/1, Curriculum - 1/1 Resources - 1/3​​​

Mr S Rimmer

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities: Year 5, IT, GDPR
  • Appointed:  7/12/2017
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 7/12/2021
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 4/5*
    • FGM - 3/3, SEC - 0/1, Resources - 1/1​​​

Mrs C Ranson

  • Role: Local Authority Governor
  • Responsibilities: Maths, Year 6
  • Appointed:   1/10/2018
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 4/10/2022
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - N/A

Mrs H Crowder

  • Role: Staff Governor
  • Responsibilities: Link Governor
  • Appointed:   30/04/2013
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 7/12/2021
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 5/11* (Helen is on Maternity Leave)
    • FGM - 1/3, SEC - 3/3, Curriculum - 2/2 Resources - 1/3​​​

Miss A Smith

  • Role: Headteacher
  • Responsibilities: All committees
  • Appointed:   01/04/2017
  • Term of Office: N/A
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 11/11*
    • FGM - 3/3, SEC - 3/3, Curriculum - 2/2 Resources - 3/3​​​

 

* Governors meetings reflect the change of committees during the Spring Term - 17/18

 

Current Vacancies

  • Co-opted governor x 1

 

Resigned Governors

Mr R S Barker

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities: Year 6, Maths
  • Appointed:   21/10/2016
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 20/11/2020
  • Resigned 4/2/19
  • Business/Pecuniary Interests: Jockey Club Race course, Racecourse Operator since Sept 2012
  • Attendance at meetings over last academic year, 2017-18 - 5/6*
    • FGM - 2/3, Resources - 3/3

Ms S Middleton

  • Role: Local Authority Governor
  • Responsibilities:
  • Appointed:  7/12/2017
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 7/12/2021
  • Resigned: Apr 2018
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: 1 out of 2 meetings

Mrs N Nelson

  • Role: Co-opted Governor
  • Responsibilities:
  • Appointed:   19/05/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 18/05/2019
  • Resigned: Nov 2017
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: 4 out of 6 meetings

Mr E Scarisbrick

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities: English, Year 1
  • Appointed:   25/2/2014
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 24/02/2018
  • Resigned – October 2017
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: 4 out of 6 meetings

Mrs R Gourley

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities: Mathematics, Year 4
  • Appointed:   14/10/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 14/10/2019
  • Resigned –  1 September 2017
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: 6 out of 6

Mrs S Tragen

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities: Resources, Pay, Performance Management
  • Appointed:   08/06/2015
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 08/06/2019
  • Resigned –  April 2017
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: 5 out of 6 meetings

Ms J Doswell

  • Role: Associate member
  • Responsibilities: Observer
  • Appointed:   08/11/2012
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 07/11/2016
  • Resigned –  28 September 2015
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: N/A

Mr S McCuin

  • Role: Parent Governor
  • Responsibilities:
  • Appointed:   20/10/2014
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 19/10/2018
  • Resigned –  November 2016
  • Business/Pecuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2016-17: N/A

     

Top